Problemy z kręgosłupem u dzieci. Leczenie skoliozy metodą FED – jak to wygląda oraz czy warto?

Problemy z kręgosłupem dotyczą znacznej części społeczeństwa. Siedzący tryb życia, praca przy komputerze, brak aktywności fizycznej – to wszystko wpływa na nasze problemy z kręgosłupem. Bardzo często dotykają one dzieci, które sporą część czasu spędzają, chociażby grając w gry. Jednym z najczęściej występujących schorzeń u najmłodszych jest skolioza. Na szczęście istnieją coraz to nowsze metody, które niosą pomoc osobom, które borykają się z tego typu problemami. Wśród nich prym wiedzie metoda FED.

 

Skolioza – co to jest?

Skolioza jest to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa. Co to oznacza w praktyce? Tyle że kręgosłup skrzywiony jest w trzech miejscach. Kręgosłup przypomina wtedy literę S. Wada ta charakteryzuje się skrzywieniem w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej oraz poziomej. Można ją zdiagnozować nawet u najmłodszych dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 3 roku życia. Dzieje się tak dlatego, że skoliozę można nie tylko nabyć, ale i się z nią urodzić. Rodzice dzieci ze skoliozą, szukając sposobu pomocy, natrafiają zazwyczaj na wspomnianą już metodę FED. Czy można leczyć skoliozę tą właśnie metodą? I z jakim skutkiem?

 

Czym jest metoda FED?

Metoda ta polega na wykonaniu konkretnych ćwiczeń przy pomocy specjalnej maszyny. Przeprowadzanie takiej rehabilitacji może doprowadzić do nawet całkowitego usunięcia wady postawy. Kąt skrzywienia bowiem ulega wyprostowaniu, nawet u dzieci, których skrzywienie kręgosłupa wynosiło 30 stopni.

Cały przebieg leczenia skoliozy metodą FED obejmuje trzy etapy. Pierwszym z nich jest wpłynięcie na zwiększenie się napięcia niektórych mięśni przy jednoczesnym rozluźnieniu innych. Konkretnie – napięciu powinny ulec mięśnie po wypukłej stronie skrzywienia. Natomiast do rozluźnienia doprowadzamy mięśnie po stronie wklęsłej. Jest to niezbędne przygotowanie do dalszej części badania.

Drugi etap obejmuje już ćwiczenia wykonywane w urządzeniu FED. Ważne jest to, aby pacjent znajdował się w nim w odpowiedniej pozycji. Dlatego też podpinany jest do systemu wyciągowego. Następnie pacjent poddawany jest silnemu naciskowi. Jest to kluczowy element metody FED. Siła ta oddziałuje na szczyt skrzywienia a nacisk może być naprawdę spory, bo aż do 100 kg. Po kilku sekundach nacisku przychodzi czas rozluźnienia. Powtarzane jest to po kilka razy.

Trzeci etap to już ćwiczenia, które pacjent musi wykonywać sam w domu. Do tego, podczas leczenia skoliozy metodą FED istotne jest noszenie na tym etapie specjalnego gorsetu Chenau.

 

Czy skoliozę można w pełni wyleczyć metodą FED

Rodzice chorych na skoliozę dzieci często pytają o efekty. Jak szybko się one pojawią? Dla wielu dzieci metoda FED może być jedyną opcją, która nie doprowadzi do niosącej ryzyka operacji. Operacja ta polega na przykręceniu do kręgosłupa metalowych prętów. Wiąże się to nie tylko z ryzykiem przeprowadzania operacji, ale i znacznym ograniczeniem sprawności fizycznej po. Jeśli natomiast chodzi o efekty metody FED, to te następują nawet po kilku tygodniach od rozpoczęcia terapii. Jest to więc znacznie bezpieczniejsza i innowacyjna metoda leczenia skoliozy u dzieci.